Ewa Zarudzka - Ginekolog

Badanie USG

Badanie USG wykorzystuje ultradźwięki o odpowiedniej częstotliwości do uwidocznienia określonych struktur ciała ludzkiego. W ginekologii badanie wykonuje się najczęściej głowicą dopochwową, a jeśli nie jest to możliwe, głowicą przezbrzuszną.

Jak się przygotować?

Do badania dopochwowego konieczny jest pusty pęcherz, do badania przezbrzusznego pełny.

Kiedy wykonać badanie?

Dzień cyklu jest istotny, jeśli konieczna jest ocena fazy cyklu czy jajeczkowania. We wszystkich innych przypadkach termin badania nie ma większego znaczenia.

Przebieg badania

Badanie odbywa się w pozycji leżącej i trwa ok. 5 – 10 minut. Polega na wprowadzeniu głowicy dopochwowej zabezpieczonej specjalną osłonką jednorazową i pokrytej żelem do pochwy i uwidocznieniu narządu rodnego. W tym celu konieczne jest poruszanie głowicą, uzyskać najlepsze obrazowanie.  

Wynik badania jest dostępny natychmiast, co pozwala od razu podjąć decyzje terapeutyczne. W przypadku prawidłowego wyniku badania, kolejne badanie USG należy powtórzyć za rok, jeśli jednak pojawiły się zmiany chorobowe może być konieczna częstsza kontrola lub wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych.
U Kobiet starających się o dziecko oraz przy farmakologicznej stymulacji owulacji, badanie USG wykonuje się częściej (dwa razy w tygodniu) aby móc kontrolować owulację.