Ewa Zarudzka - Ginekolog

Wkładki domaciczne

Przed umówionym terminem wizyty, proszę o zapoznanie się ze szczegółami dotyczącymi wykonywanego zabiegu

Wkładka domaciczna nazywane również spiralą, należy do antykoncepcji długoterminowej. Aktualnie dostępne są wkładki miedziane, srebrne oraz systemy wewnątrzmaciczne z nośnikiem hormonu. O rodzaju i wielkości wkładki decyduje lekarz ginekolog w trakcie rozmowy z Pacjentką. W zależności od rodzaju wkładki jej działanie trwa 3 lub 5 lat.

Wskazania

  • Antykoncepcja.
  • Leczenie obfitych miesiączek.

Jak się przygotować?

Przed założeniem wkładki konieczne jest przeprowadzenie badania ginekologicznego i pobranie cytologii. Wkładkę zakłada się tylko w przypadku prawidłowych wyników obu badań. Można także wykonać posiew z kanału szyjki macicy, żeby mieć pewność, że nie ma tam stanu zapalnego, ale nie jest to procedura wymagana. Bez względu na rodzaj wkładki, zakłada się ją zawsze w okresie miesiączki. W tym czasie kanał szyjki jest rozluźniony i odczucia związane z zakładaniem wkładki są bardziej komfortowe.

Podczas zabiegu

Zabieg trwa ok. minuty i polega na wprowadzeniu wkładki przez kanał szyjki macicy do macicy, przy pomocy specjalnego insertora fabrycznie sprzężonego z wkładką. Niekiedy konieczne jest posłużenie się kulociągiem celem ustabilizowania położenia macicy – towarzyszy temu odczucie niewielkiego ukłucia w dole brzucha.

Po zabiegu

Po założeniu wkładki mogą wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe dołem brzucha oraz zwiększone krwawienie z dróg rodnych. W takim przypadku można zastosować ogólnie dostępne leki przeciwbólowe. Dolegliwości ustępują po 2 - 3 dniach.

Konieczna kontrola po 6 tygodniach od założenia wkładki.