Ewa Zarudzka - Ginekolog

Krioterapia

Przed umówionym terminem wizyty, proszę o zapoznanie się ze szczegółami dotyczącymi wykonywanego zabiegu

Krioterapia jest to metoda usuwania zmian z powierzchni ciała za pomocą ciekłego azotu, którego temperatura wynosi ok. -135 °C. Krioterapia jest rozwiązaniem stosowanym w przypadku potrzeby usunięcia zmian niepodejrzanych onkologicznie.  

Wskazania

Zmiany brodawczakowate na skórze sromu i okolic odbytu zwane kłykcinami kończystymi, zmiany na szyjce macicy powszechnie nazywane „nadżerką” dające dolegliwości w postaci upławów, krwawień kontaktowych, nawracających stanów zapalnych.  

Jak się przygotować?

W przypadku zmian na szyjce macicy przed wykonaniem krioterapii należy pobrać cytologię (maksimum 3 miesiące wcześniej) i upewnić się, że jej wynik jest prawidłowy. Należy również sprawdzić czy nie ma czynnego stanu zapalnego w drogach rodnych.
Zabiegu nie wykonuje się w czasie trwania miesiączki.
Do zabiegu kwalifikuje ginekolog.

Podczas zabiegu

Zabieg trwa ok. 6 minut i nie jest bolesny. Podczas zabiegu odczuwalne są lekkie dolegliwości w dole brzucha zbliżone do miesiączkowania. Może pojawić się uczucie gorąca, a także osłabienie. Są to objawy jak najbardziej naturalne, wynikające z drażnienia zakończeń nerwowych szyjki macicy. Ustępują po kilku minutach po zakończeniu zabiegu.  

Po zabiegu

Dyskomfort w podbrzuszu może utrzymywać się 2 - 3 dni, wystarczy stosować ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Przez około 2 tygodnie po zabiegu występują krwisto - wodniste upławy, potem wydzielina zaczyna stopniowo zanikać. Przez 6 tyg. po zabiegu należy unikać współżycia, kąpieli w wannie, basenie.

Konieczna kontrola po 6 tygodniach od zabiegu.